Konsantrasyonu arttırmanın 8 yolu

21 Haziran 2022

 

Konsantrasyonu arttırmanın 8 yolu

Konsantrasyonu arttırmanın 8 yolu :Yaşadığımız bu dönem etrafımızda birçok uyaran ile doludur. Bu nedenden ötürü odağımızın kayması kolaylaşır. Hepimiz hedeflediğimizi yapmak yerine başka işlere dalabiliriz. Bu durum hem çalışma hayatımızda hem de özel hayatımızda verimsizlik ve başarısızlığı doğurabilir.

Bu durumu minimize etmek aslında basittir gelin bu yolları birlikte tanıyalım.

Aynı anda iki tavşan kovalama

Aynı anda iki tavşan kovalanmaz. Günümüzde aynı anda pek çok işle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Mümkün olduğunca bunu azaltmak değerlidir. Dikkatimizi ve ilgimizi ne kadar küçük parçalara bölersek yaptığımız işlerde o kadar küçük başarılar elde ederiz. Her seferinde tek tavşanı yakalayalım. Gücümüzü tecrübemizi ve bilgimizi arttıralım. Daha sonra öteki tavşanın peşine düşelim. Böylelikle her zaman gereken başarıyı yakalarız.

Düşünceleri sıraya koyacak bedava yöntemler bulalım

Zihin ne kadar karışırsa hayat ta o denli karışıyor. Düşünceler en hızlı ilerleyen ve takibi en zor enerji biçimidir. Bu nedenden ötürü onu dengede tutmak önemlidir. Tarih boyunca düşünceleri rayına sokan pek çok yöntem mevcuttur. Meditasyondan yogaya namazdan zikre kadar pek çok şey dünyaya bakışımıza göre önümüze serilmiştir. Üstelik bedavadırlar. Ödenecek tek bedel sürekliliktir. Böylece düşüncelerimiz derli toplu olur. Kendimize uyan birini seçelim ve hayatımızın bir parçası haline getirelim.

 

Fiziki sağlamlık konsantrasyonu etkiler

Düzenli egzersiz sadece vücut için değil aynı zamanda beyin sağlığı içinde çok faydalıdır. Özellikle hafızanın kapasitesi ve konsantrasyon için çok faydalıdır.

İnsan vücudu kaslardan ve eklemlerden oluşur. Yani hareket için tasarlanmıştır. Bütün gün bir ofiste bir masaya mahkûm kalan kişiler ilerleyen yaşlarda hem fiziksel hem de zihinsel olarak durağanlaşırlar. Konsantrasyonu sürekli kılmanın en önemli yollarından biride harekettir. Moda işlere kendimizi kaptırmadan yaşımıza uygun bir spor dalı ile uğraşmak bizi her açıdan diri tutar.

 

Kısa aralar uzun süreli başarıları doğurur.

İnsanları da diğer canlılar gibi limitli enerjiye sahiptir. Sadece çalışarak başarıya ulaşılmaz. Müziği oluşturan notalar değil aradaki eslerdir. İnsanı da başarıya ulaştıran şey zamanında verdiği yeterli süredeki molalardır. Bu molalarda toplanan enerji bizim başarı ile aramızdaki ilişkiyi kurar.  Bunun için çalışırken doğru zaman yönetimi kurallarından birini deneye biliriz. Pomodoro tekniği bunlardan biridir. Sizde doğru araları verdiğiniz takdirde daha zinde çalışmalar yapabilirsiniz.

Konsantrasyonu arttırmanın 8 yolu

Ana odaklanın

Bilgeler o an ne yapıyorlar ise ona tam konsantre olmanın insanı başarıya götüreceğini söylerler. Yerken yemeyi uyurken uykuyu çalışırken işi düşünmek gerekir. İşi işte bırakmayan ve hayatının her anına taşıyanlar başarılı olamazlar. Unutmayalım ki o konuya müdahale edemeyeceğimiz zaman o konuyu düşünmek sadece psikolojik takıntılara neden olur. Konuyu çözmeye bir an bile yaklaşamazsınız. Geçmişiniz geleceğinize ket vurmasın.

Bazen sessizliğin sesine kulak verin

Stres önce adrenalini salgılatır. Ancak stres devam eder ise kortizol hormonu devreye girer ve bu hormonun sürekliliği hem psikolojiye hem de fiziğe ciddi zararlar verebilir. Bu nedenden ötürü bazen gürültülü ortamlardan uzak durmak en iyisi olacaktır. Doğaya gidemesek bile youtube da bir orman sesi açıp sakinleşebiliriz. Böylece konsantrasyonumuzu üst seviyeye çekeriz. Doğal olan her şeyin içinde düzen, düzenin içinde de konsantrasyon vardır.

Uyumak bir ritüeldir.

Hayatımızın bir parçası olan uykuyu eksiltmek hormonal dengemizi alt üst edecektir. Vücudumuz gece gerekli hormonları salgılamaz ise gündüz gerekli işlemleri yerine getiremez. Gecemizin kalitesi günümüzün kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. Gece ne kadar dingin ve gerekli maddi manevi hazırlıklar ile geçmişse günümüzde ona denk olacaktır.

Konsantrasyonu arttırmanın 8 yolu

İnterneti kapatın konsantrasyonunuzu açın

Bir işe başladınız. Bir rapor hazırlayacaksınız. Bir yazı yazacaksınız. Bunu yaparken sosyal medyadan gelen uyarılar sürekli bilgisayarınızda ya da telefonunuzda yanıp sönüyor ise zihniniz sizi parçalara bölmeye başlamıştır bile. Gerekli olmadığı anlarda sosyal medya ile iletişimizi kesmeniz en iyisidir. Merak etmeyin mesajlarınız orada bununla birlikte her an bakmak zorunda değilsiniz. Sosyal medyayı bakmak için değil ürettiklerinizi sergilemek için kullanmaya başladığınızda daha konsantre bir yaşamınız olur. Bazen wi-fi bağlantınızı kapatmanız sizi sosyal medyada daha etkin birine çevirecektir. İnsanlar üreten insanları takip ederler. Takip eden insanlar takip edilmezler. İnternet kapanınca odağınız istediğiniz işe yönelebilecek alanı bulacaktır.

 

Konsantrasyon bir bütündür. Bununla birlikte herkes için farklı parçaların bir araya gelmesi ile tamamlanır. Hayatınızı daha tutarlı yaşamak için kendi parçalarınızı bulun. Büyük resmi elde ettiğinizde hayat da size bir şekilde teşekkür edecektir.

Konsantrasyonu arttırmanın 8 yolu makalemizi beğendiyseniz diğer makalelerimiz için tıklayınız

youtube kanalımız için tıklayınız

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.