Pomodoro Tekniği

3 Haziran 2022

Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği zaman Yönetimi günümüzde önemini arttırmaya devam ediyor. Verimliliğin gerek kişiler gerekse şirketler bazında değerini gün geçtikçe arttırdığı günlerden geçiyoruz. Böyle bir noktada pomodoro tekniği bazı verimlilik sorunlarını çözmesi ile göze çarpıyor. Pomodoro İtalyanca ’da domates anlamına geliyor. İtalyan Francisco Cirillo, mutfaklarda kullanılan domates şeklindeki zamanlayıcılardan esinlenerek bu tekniği Pomodoro olarak adlandırıyor.

Zaman yönetimi açısından bu teknik basit bir işleyişe dayanır. Kısa süren bir çalışma seansının ardından gelen minik bir mola ile ödüllendirilirsiniz. Kısa süren bu çalışma seansları 25 dk. Olarak programlanır. Bu çalışma seansının ardından 5 dk. lık molalar gelir. Çalışma dönemi ve moladan oluşan 30 dk lık süreç 1 pomodoro ediyor.  Toplamda 4 pomodoro tamamlandığında 20-30 dk arasında daha büyük bir mola veriliyor. Bir günde 8-16 pomodoro ideal süreçleri oluşturuyor. Bu da günlük olarak 4-8 saat arası bir çalışma sürecine denk gelmektedir. Çalışmanızın durumuna göre kendi ihtiyacınız olan süreyi belirleyebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği zaman yönetimi

Pomodoro  Nasıl Etkin Kullanılır?

Pomodoro tekniğinin işe yarayabilmesi için 25 dk’lık çalışma seanslarında sadece uğraştığınız işle ilgilenmeniz gerekmekte. Dikkatinizi dağıtacak her türlü şeyden uzaklaşmak maksimum verimi almanızı sağlayacak. Ayrıca 5 dk’lık molalarda aklınızda yarım kalacak işlerle (bir diziyi izlemeyi ya da heyecanlı bir romanı okumayı)  uğraşmanızı önermem. Minik molaları, müzik dinlemek, kısa süreli egzersizler yapmak ya da çay-kahve içmekle değerlendirebilirsiniz.

Pomodoro tekniği uygularken ve yapılan kısa molalarda uyulması gereken bazı hususlar var. Bu çalışma esnasında cep telefonu, televizyon gibi uyaranlar kapalı mümkünse çalışma alanınızdan uzakta olmalıdır. Çalışmanızı bozacak kişi ve uyaranlardan uzak durmak en iyisidir. Çalışma açısından psikolojiniz uygun değil ise tekniği uygulamaya başlamamak en iyisidir. Verdiğiniz kısa molalarda ise aklınızın kalacağı herhangi bir uğraşa başlamanız doğru olmaz.  Örneğin bir diziyi izlemeye başlamak ya da bir romanın heyecanlı bir bölümünde kalmak gibi uygun olmaz. Bu kısa molalarda müzik dinlememek, sevdiğiniz biri ile kısa bir sohbet uygun olacaktır. Keyifli bir kahve molası da bu molanın tadını çıkarmak için yeterlidir.

pomodoro tekniği Zaman Yönetimi

Pomodoro tekniği makalesini beğendiyseniz burayı tıklayarak podcastleri dinleyebilirsiniz.

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.