Hibrit Düşün Geleceğini Tasarla

2 Temmuz 2021

HİBRİT DÜŞÜNME NE ANLAMA GELİR?

Hibrit düşünme Teknik açıdan iki farklı teknolojinin bir araya gelerek yeni bir teknolojik bakış açısını ortaya çıkarması anlamında kullanılmaktadır.

Her İnsan  yaratılış olarak hibrit düşünme becerisine sahiptir. İki farklı gücü bir araya getirmek yeni bir durum değildir. Tarih kitapları ve mitolojiler bu konuda pek çok örnek barındırır. Mitolojide başı kadın gövdesi yılan olan şahmerandan ,kayıp denizlerde yaşayan deniz kızlarına kadar pek çok mitolojik varlık bulunur.

Hibrit düşün ve geleceğini tasarlaBu bakış açısını pek çok sektörde görmekteyiz reklam ve grafik tasarım sanatçılarından tutunda endüstriyel tasarım yapan mühendislere kadar bu konuda çaba sarf etmektedirler. Elektrikli otomobiller bu konuya iyi bir örnektir. Elektriğin gücünü benzinli araba piyasasının içine katarak yepyeni bir bakış açısı geliştirmişlerdir.

Doğrudan satış sektöründe de hibrit kazanç modelleri bireyi ödüllendirmeyi sürdürürken ekibin gücünü de arka plana atmaksızın kolektif çalışmayı da teşvik etmekte toplumsal sinerjiden çıkan hem maddi hem manevi çabaları ödüllendirmektedir.

Ortaya koyduğumuz bir düşüncenin hibrit sayılabilmesi için bazı temel özelliklere sahip olması gerekir.

YARATICI OLMASI:

Yaratıcı fikirler hemen göze çarparlar. Toplum tarafından ayırt edilirler bunun en temel nedeni ise tek bir disiplinden değil en az iki temel disiplinden güç almasıdır. Yaratıcı reklam kampanyalarında ikna ve satış stratejileri önem taşır.. Bazen de toplum psikolojisi üzerindeki araştırmaların izlerini taşır. Bu nedenden ötürü hibrit projeler yaratıcı olurlar.

HİBRİT PROJE KİTLENİN YARARINI GÖZETİR:

Hibrit projeler yaratıcı olmanın yanında kitlelerin ortak çıkarları ile pek çok noktada kesişirler. Bir güneş enerji santrali bağlı olduğu şirkete sağladığı maddi getirinin yanında toplum ucuz ve temiz enerji sağlaması ile toplum tarafından da takdir görür,

GERÇEK PROJELERDİR:

Hibrit projeler hayallerimizi yansıtan yenilikçi projelerdir.. sıkı bir çalışma ile gerçeğe dönüşürler. Hibrit arabalar ilk başlarda ulaşılması zordu Bu gün otomobil markaları tarafından topluma rahatlıkla sunulmaktadır.

Siz de toplum yararına farklı disiplinleri bir araya getirdiğinizde hibrit düşünceye sahip oldunuz demektir. Bu düşünceyi kullanarak nasıl güçlü projeler oluşturabiliriz?

hibrit düşün ve geleceğini tasarla

KENDİNİ YETİŞTİRMEYİ BIRAKMAMA:

Birden fazla disiplin üzerinde çalışmak ve hayata tek açıdan bakmamak sizi sürekli besleyecektir. Yaşantınızın büyük bölümü sadece aynı mesleği yapmakla geçtiğinde işinize başka açılardan bakmakta güçlük çekebilirsiniz. Bununla birlikte 40 yıl içinde piyona çalmakla da uğraşmış bir mühendis proje yaparken ya da düşünürken analitik bakış açısının içine sosyal bir havada katacaktır. Bu durum projelerindeki yaratıcı boyutu kat be kat artmasına neden olur.

TOPLUMSAL ÇALIŞMADAN KOPMAYIN:

Projelerin gelişimi ve yeni düşüncelerin doğumu için toplumun desteği ve fikrinizi ileriye taşımaya gönüllü olması çok önemlidir. Bireysel egoların ön plana çıktığı yalnızlaşmış bir kişiden hibrit düşünceler çıkması çok zordur. Çıksa bile toplumun yararını düşünecek reflekslere sahip olmadığı için proje toplum tarafından destek görmeyecektir.

DEĞİŞİMİ HER ZAMAN YAKALAYIN :

Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz felsefesini sizde benimseyin. Hibrit projelerin amacı geleceği  tasarlanabilir hale getirmektir. Bunu değişime kapalı kalıpları ve kırılamayan ön yargıları olan insanlar gerçekleştiremezler. Kendinize bir iyilik yapın genellemelerden uzak bir hayata merhaba deyin.

İnsan duygularını düşüncelerine katarak hareket eder. Bunu yapan insanın geleceğe bakış açısında da değişinler olur. Seksenli yıllarda reaktif  korumacı düşünce modelinin vardı. Bu gün ise proaktif bakış açısı geleceği değiştirmeye ve onu tasarlamaya talip oldu

Eskiden insanlar yalnızca geleceğe karşı önlemler alırdı. Bu gün ise geleceği tasarlayan ve geleceğe müdahale etmek isteyen insana dönüştü. Tabi ki bunu yapabilmenin de yeni yollarını bulmaya başladı. Günümüzde sadece teknoloji odaklı bir geleceği tasarlamıyoruz. Sosyoloji psikoloji politika gibi pek çok disiplini de gelecek tahminlerinde kullanıyoruz. Sosyal ve sayısal tabanlı yaklaşımlar birleştiler. Hibrit düşünce modelinde buluştular.

Bizlerde bu günde yaşamanın yanında gelecekten korkmadan bir ayağımızı geleceğe uzatmamız mümkündür. Bildiğimiz üzere insan beyni iki farklı bölüme sahiptir. Sağ beyin görsel ve işitsel konularla ilgilidir. Sol beyin ise analitik konularla ilgilidir. Bize düşen beynimizin iki yanını da kullanarak kendi geleceğimizi inşa yolunda hızla ilerlemektir. Geleceğin  inşasında başarılar.

Eğer Hibrit düşünme hakkındaki makalemiz hoşunuza gittiyse YENİ DÜNYADA ÇALIŞMAN OLMAK makalesi de ilginizi çekebilir.

 

Youtube kanlımıza abone olmak için tıklayınız

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.