NOSTALJİ HASTALIĞINA YAKALANMAK

10 Mayıs 2022

NOSTALJİ BİZİM İÇİN BİR HASTALIK MI? YOKSA BİR ARKADAŞ MI?

Nostalji: Bir an gelir bir sokaktan geçersin. Yıllar öncesi o sokakta bambaşka bir kıyafet ve en sevdiğin parfümü sürerek geçmişindir. Arkada çalan müzik yüzünde garip bir gülümseme oluşturur. Bugün yaşadığın hiçbir zorluk o gün hayatına girmemiştir daha. Bir an için içindeki özlem büyür ve kalbinde bir sızı hissedersin.

İşte zaman zaman yaşadığımız bu anlar bizi nostalji sokağında kalbimizi elimize alıp bir tur atmamızı sağlayan zamanlardır. Eskiyi düşünmek insan için zaman zaman güzel olabilir. Bununla birlikte eğer bu düşünmelerin sayısı gün be gün artıyorsa ne yaparız. Bazen böyle olur. Sık sık eski resimlere bakmaya başlarız. Eskiden dolaştığımız yerlerde o zamanları düşünerek dolaşırız. Yıllar önce sürdüğümüz artık pek bulunmayan bir parfümün peşine düşeriz. Geçmişimizde hayatımızda olan kişilerin sosyal medyasına bakıp izlerini süreriz.

nostalji

NOSTALJİ ZİHNİNİZE OYUN OYNAYABİLİR

Tamda bu noktada zihnimiz bize bir oyun oynar. O geçmişte yaşadığımız zamanları bir elek gibi süzer. Bize o dönemden hiçbir problem göstermez. Sadece keyifli zamanları bize düşündürür. Oysa ki o dönemlerde birçok problemi de yaşamışızdır. Aştığımız problemler bugün tecrübemiz arttığı için bize büyük gözükmez. Aslında bizim düşündüğümüz yaşadığımız geçmişten çok yaşamak istediğimiz kendimize yakıştırdığımız geçmiştir. Bunun en büyük eksisi bugünü kötü görmemizi sağlayan geçmiş ilerisinin de iyi olmayacağını çaresizce hissettirir. İşte bu noktaya gelmişsek nostalji hastalığı kapımızı çalmış ve biz idealize ettiğimiz bir geçmişte yaşamaya başlamışızdır. Böylelikle geçmişimiz iyi ya da kötü yanları ile geleceğimize de ket vurur.

Kelime anlamı olarak geçmişte yaşananlara karşı beslenen aşırı sevgi ve özlem anlamına gelen nostalji ikiye ayırılabilir. Bunlardan ilki geçmişi iyi değerlendirip geleceği iyi bir şekilde bize kurgulatacak bir nostalji anlayışıdır. İkincisi ise sadece nostaljiden aldığımız haz ile geçmişte bulunmamızı sağlayan nostalji anlayışıdır. Bunlardan hangisini seçeceğimize karar vermek bize ait bir karardır. Eğer artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak düşüncesine kapılıyorsak bir an önce kendimize çeki düzen vermenin zamanı gelmiştir. Asıl problem geçmişi özlemek değildir. Asıl problem bu hislerin bize getireceği yük ile depresyon ve kaygı gibi psikolojik problemlerin hayatımızda ağır basmaya başlamasına izin vermemizdir.

NOSTALJİYİ DİZGİNLEMENİN BASİT YOLLARI

  • Bu nedenden ötürü öncelikle ileriye doğru rotamızı çevirmeye başlamak en önemlisidir. Yaşanan her şey geçmişte kalmış ve geri döndürülemez hala gelmiştir. Bu iyi şeyler içinde kötü şeyler içinde geçerlidir.
  • Bugün için dolu bir programa sahip olmak önemlidir. Her gün ne yapacağını bilmenin eminliği kafamızı geçmişe çevirmemizi engelleyecektir.
  • Kapatılmamış hesapları kapatmaya çalışın. Zihin kapatılmamış tüm konuları kapatmaya meyillidir. O daire tamamlanmadığı sürece geçmişe dönmek zihin için çok kolaydır.
  • Çapalarınızı geleceğe doğru atın. İlerisi için kendinize taahhütler verin. Bir kursa yazılın bir enstrüman öğrenin. Vücudunuzu daha sağlıklı hale getirmek için bir seferberlik başlatın. Böylece geçmişteki kişiyi özlemezsiniz.
  • Evet biraz daha yaşlandınız. Bir bölümünü kabul edin. Değişebilecek şeyleri ise gecikmeden değiştirin.
  • Her şey zamanında güzeldir. Geçmişte güzel olan bir şey bugün için güzel olmayabilir. Her sebze ve meyve mevsimin de yarar sağlar. Gençliğinizdeki deneyimler bu günkü sizi oluşturdu. Yarın ki sizi bugün yaptıklarınız inşa edecektir.

Aslında nostalji varoluşumuzun yani yaşanmışlıkların bir kanıtıdır. Bunu her şey gibi nasıl kullandığımıza dikkat etmek önemlidir. Bizi motive ettiği sürece çok büyük bir sorun teşkil etmez. Bunula birlikte şimdiyi kaçırmaya başlıyorsak önlem almanın zamanı gelmiştir. Her şey gibi geçmişinde fazlası gelecek için zarar vericidir. Bununla birlikte güzel bir şarkının eskiden sevdiğimiz bir mekanda dinlenmesinin bir zararı olmaz.

You Tube kanalımı takip etmek için tıklayın

Bu yazıyı sevdiyseniz çocuklar nasıl söz dinler isimli makalemize de göz atabilirsiniz

 

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.