Hatıra Dinlenir Hikaye Satış Kapatır

6 Şubat 2021

HATIRA DİNLENİR HİKAYE SATIŞ KAPATIR

DAHA ÇOK HATIRA ANLATIYORUZ

Hatıra dinlenir hikaye satış kapatır. Hikayelerden çok hepimiz hatıralara meraklıyızdır. Okul hatıraları, askerlik hatıraları, iş hayatı ile ilgili hatıralar… Hem anlatmaya hem de dinlemeye can atan bir toplumda yaşamaktayız. Özellikle anlattığımız hatıralar hikayelerden farklı olarak acılarımızdan beslenen, zor zamanlardan geldiğimizi etrafa gösteren ve bu zorluklara rağmen ayakta olduğumuzu kanıtlamaya çalıştığımız hatıralardır.

Bu tip hatıralar rastgele anlatılırlar çoğunlukla kurgudan olayları tasvir edecek çevre, mekan, karakter analizlerinden ve temsil sistemlerinden yoksundurlar. Genellikle kötü anlatılırlar kişilerin zihinlerinden süzülüp bilinç altına inen yolu açamazlar. Anlatılış nedenleri çoğunlukla karşıdaki kişide bir değişimi tetiklemek yerine anlatanın egosunu tatmin üstüne kuruludur. Bu hatıralar komşu sohbetlerinde eş dost bir araya geldiğinde anlatılıyor ise sorun oluşturmaz. Bununla birlikte ciddi bir sunumda yüzlerce insan önünde anlatılıyor, bu hatıradan insanların etkilenmesi ve sunumunu yaptığınız konuda hareket etmesi bekleniyor ise hayal kırıklığı yaşama olasılığınız son derece yüksektir.

HATIRANIZ İŞ SUNUMLARINDA İLGİ ÇEKMEZ

İster birebir sunumlarınızda ister büyük toplantılarda sahnede anlattığınız hatıra ne kadar bireyselleşir ise o kadar topluluktan sizi uzaklaştırır. Hatıranızdan etkilenen bu tip olaylar aynen başına gelmiş bir iki kişi ve anlatan olarak sadece siz olursunuz. Siz geçmişteki bir olayı olumlu ya da olumsuz yeniden yaşadığınız için çok etkilenmişinizdir. Duygu dolu bakışlar ile izleyiciye baktığınızda telefonu ile oynayan yanındaki ile konuşan kişiler gördüğünüzde suç hiçbir zaman anlatıcıda olmaz onlar anlamamıştır. Bu böyle sürüp gider ise aynı hata sürekli tekrarlanır ve sizde kendinizi kendini tekrar eden sıkıcı konuşmacılar listesinde ilk ondaki yerinizi sürekli korumaya devam ederken bulursunuz. Peki can kulağı ile dinlenen bir konuşma ile elinizdeki hatırayı birbirinden ayıran nedir?

 

Akademide başlattığımız eğitimlerde en çok üstünde durduğumuz ve pratiğini pek çok farklı egzersizler ile yaptırdığımız hatıradan hikâyeye geçiş çalışmalarında verdiğimiz konulardan bazılarına bu satırlarda da değinmek istiyorum.

 

hikaye

Hatıralar rastgele anlatılan bir olaylar dizini iken hikâye bilinçli bir tasarım işidir. Anlatılan konu sonuçta aynı olsa bile hikaye anlatılırken temsil sistemleri dediğimiz ögeleri kullanabiliriz. Bu şekilde kurgunun anlatımını desteklemek mümkündür. Sonuçta hikaye daha çok insanı içine çeker. Doğru bir hikâye anlatıcısı bile hikâyesine duygu katmak zorundadır.  Hikâye anlatımında %10 anlatıcının güvenilirliği %25 bilgi %65 duygu gibi bir dağılım vardır. Bu şekilde hikaye etkileyici bir hal almaktadır. Yani sadece bilgi verdiğimiz ya da kendimizden bahsettiğimiz hikayeler istediğimiz sonucu bize vermezler.

Hikayeler etkileyici girişleri olan insanları çekmek istediğimiz yöne doğru götüren ve hikâye sonuna doğru olumlu duyguların ve motivasyonun dozunu arttıran sonunda ise insanları koltuklarından kalkıp söylediğiniz yöne doğru hareket etmeye iten finalleri olan yaşayan kurgulardır. Hikâye anlatırken içi boş vaatler, tutamayacağımız sözler ya da yanlış bilgilendirmeler önce hikâyenin gücünü sonrada sizin güvenilirliğinizi düşüreceğinden asla kullanılmamalıdır.

Hatıralar sadece anlatanın başına gelir. Hikayelerdeki metinler kurgudur. Farklı farklı kişilerce anlatılabilirler.

HİKAYE ANALTTIĞIMIZA NASIL EMİN OLABİLİRİZ

Hikâye anlatıcıları vermek istedikleri mesaj zorlaştıkça bunu hikayelerin içine gizlerler. Hikaye bittiğinde insanlar mesajı fark etmez. Aslında mesaj olay örgüsü içinde kişiye geçmiş ve davranış değişikliğine neden olmuştur. İç içe anlatılan hikayeler arasına koyulan mesaj ile amaç karşı tarafı harekete geçirmektedir. İlk olarak insanların itiraz mekanizması kırılmalıdır. Daha sonra verilmek istenen mesaj ile  davranış değişikliği yaratmanın  kolay yolu hikâye örgüsünü kullanmaktır.  Şimdi bu konuşulanları toparlar isek.

Hikaye anlattığımızdan emin olmak için aşağıdaki sorulara göz atalım

  • Anlattığım şey sadece beni mi ilgilendiriyor. Hedef kitlesi ne kadar geniş?
  • Temsil sistemlerini ne kadar kullanıyorum?
  • Anlattığım şey için yanlış bilgi boş vaatler var mı?
  • Anlattığım şeyde güven bilgi duygu dağılımı ne oranlarda?
  • Etkileyici bir girişe bir olay örgüsüne ve ilham veren bir finale sahip mi?
  • Anlattığım şeyin içinde konuşmam boyunca tasarladığım mesaj karşıya geçti mi?

Bu açıdan hatıramı yoksa hikayemi anlatıyoruz. Hatıralar dinlenmekten öteye gitmez. Hikâye ise satış kapatır.

hatıra dinlenir hikaye satış kapatır makalemizi  beğendiyseniz buz kırma teknikleri makalemizde ilginizi çekebilir.

instagram hesabımı takip etmek için tıklayınız

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.