Yaşam Koçu Olmak

5 Nisan 2022

YAŞAM KOÇU OLMAK

Yaşam Koçu ya da Koçları genel olarak sizin hedeflerinize giden yolda yanınızda duran bir yol arkadaşıdır. Koçlar genel olarak geçmişinizi düzenlemekle değil geleceğinizi inşa etmek ile uğraşırlar. Bu eylemi de direkt yapmaz sizin onaylarınız ile yine size yaptırırlar. Koçlar psikolojik problemlere çare bulmazlar. Bu nedenden ötürü psikiyatri ya da psikoloji bilim dallarının ilgilendiği konular koçların ilgi alanına girmez. Koç deyince sadece yaşam koçları akla gelse de bu gün pek çok farklı branşta (eğitim, spor, sanat, Kobi ) uzmanlaşan koçlar gerek yurt dışı gerekse yurt içinde hizmet vermektedirler.

Yaşam Koçları yaptıkları meslek nedeni ile bir hedef üzerinden hareket ederler. Oda kişinin potansiyelleri uyarınca kendisi için belirlediği hedefe ulaşması için ona destek olmaktır. Kimi koçlar sadece yaşam koçluğu yaparlar. Kimileri ise NLP hipnoz gibi diğer disiplinleri de işin içine katarak daha bütünsel seanslar yapabilirler. Bazı koçlar sadece yaşam koçluğu yapar. Kimileri bunun yanında yönetici ya da öğrenci koçluğu gibi alanları da seçer.

 

Yaşam Koçu Olmak

Bir meslek olarak koçluk

Koçluk Sözlük anlamı olarak profesyonel bir işten para kazanan kişi olarak kullanılır. Profesyonel koç işinde ulusal ve uluslararası olarak bir akreditasyona sahiptir. Bu meslekte gerekli donanımı edinmiş, koçluk araçlarını empatik dinlemeden psikolojik oksijen vermeye kadar kullanılır. Yaptıkları seanslarda aldıkları sonuçlara göre genel bir kitle tarafından tercih edilen kişilerdir.

Yaşam Koçu mesleğine gönül veren kişileri her şeyden önce yoğun bir eğitim programı bekler. Gerekli bütünsel eğitimleri alan adaylar yaptıkları seanslar ile ilerleyerek deneyimlerini arttırırlar.

Seçtikleri branşa göre insan psikolojisinden çevresel şartlara, öğrencinin müfredatından çalıştıkları kobinin şartlarının nasıl iyileştirileceğine kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Eğer özel olarak branşlaşacaksa o alan ile ilgili özel eğitimlerde şarttır.

İnsanı vizyon olarak geliştirecek bu mesleğe ilgi her geçen gün artmaktadır. Farklı disiplinlerden pek çok profesyonel bu mesleğe ilgi duymaya başlamıştır. Yakın süreçte koçluk meslek olarak da tanınmıştır. Mesleki yeterlilik sınavları ülkemizde de periyodik olarak açılmaktadır. Koçluk mesleğinin gelişimine ayak uydurduğunuz takdirde sizleri de yepyeni bir gelecek beklemektedir.

Diğer Makalelerim

Facebook’ta beni takip etmek için tıklayınız.

 

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.