NLP NEDİR? NLP EĞİTİMİ TEKNİKLERİ VE FAYDALARI NELER

29 Nisan 2022

NLP nedir? NLP teknikleri 1970’li yıllarda Richard Bandler ve John Grinder tarafından dizayn edilip kişisel gelişim dünyasına kazandırılmış bir kavram olarak karşımıza çıkar. Bu bilime göre her insan duygu ve düşüncelerini farklı düzeylerde kontrol edebilir. İnsanların bazıları belirli konularda sadece potansiyel yeteneklere sahip iken bazıları bu konularda mükemmelleşmiştir. Bu iki insan arasındaki en temel fark NLP’ye göre duygu ve düşüncelerin ne kadar iyi kontrol edildiğidir.

nlp nedir?

 

NLP kısaltmasının açılımına bakarsak Neuro Linguistic Programming olarak çevirmek mümkündür. Bu kavramı aşağıdaki gibi açarsak;

 

  • NEURO: 

Sinir anlamında da kullanılan insanların beş duyusunu ve bunları kontrol eden beyin ve sinir sistemini ifade etmektedir.

 

  • LINGUISTIC:

kişisel deneyimlerimizi dil yolu ile ortaya çıkarılması ve farklı düzeylerde düşünce ve duygularımızın dil yolu ile sınıflandırılması ve yeniden düzenlenmesi anlamına gelmektedir.

 

  • PROGRAMMING:

Bu kavram ile ise gerçekleşmesini istediğimiz tüm değişiklikler için gerek düşünce yapımızı gerekse duygularımızı nasıl planlamamız gerektiğini anlatır. Bu planlamalar bilinç düzeyinde yapıldığı kadar bilinç dışı düzeyinde de gerçekleşebilir.

 

 

Tükçe’ye zihin dilinin yeniden programlanması olarak da çevrilebilen bir kavramdır. Verdiği hızlı sonuçlar ile şaşırtıcı deneyimleri ortaya koyabilmektedir. Günlük hayattaki basit konulardan kişinin fobilerine ve geçmiş travmalarına kadar pek çok noktada doğru dil kullanma teknikleri çok önemlidir. NLP zihinde oluşan bilinçli ya da bilinç dışı blokajları ortadan kaldırarak sağlıklı duygu ve düşüncelerin oluşmasına olanak tanır.

 

nlp nedir

 

NLP TEKNİKLERİ KULLANIM ALANLARI

 

Yüzün üzerinde olan NLP teknikleri hayatımızın pek çok alanı için kullanılmaktadır. İnsanların kendi hayatlarına bakış açılarını daha iyi hale getirmeye çalışan NLP aslında bir modelleme tekniğidir. Birisi bir konuda bir işi başarabiliyorsa başka birisi de bunu modelleyerek aynısını başaracaktır. Hatta daha iyisini yapması olasıdır. Bunun için kendi duygu ve düşüncesini bu şekilde değiştirebilmesi gerekir. NLP pek çok alanda uygulanan bir modeldir. Öğrenmeden davranış değişikliklerine kişisel gelişimden iş dünyasına kadar pek çok farklı alanda kendini gösterebilir. Eğitim hayatında öğrenmenin artması iş dünyasında verimliliği yukarı çekmek kişisel gelişim dünyasında hayatımızı düzene sokmak Terapi alanında yetkin kişilerce panik atak ve depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde NLP’ye baş vurulmaktadır.

NLP TEKNİKLERİ FAYDALARI              

  • Bizi varmak istediğimiz noktadan alıkoyan davranışların ve alışkanlıklarımızın ortadan kalkması.
  • Duygu ve düşüncelerimizde oluşan blokajların ortadan kaldırılması
  • Başımıza gelen travmaların daha kolay atlatılması.
  • Hayatla ilgili öz farkındalıkların geliştirilmesi kendimize davranış şeklimizde daha olumlu süreçlerin oluşması
  • Yaşam konforumuzu bozan fobilerin (böcek korkusu, yükseklik  vb.) ortadan kısmen ya da tamamen kaldırılması.
  • Hayal hedef dengesinin daha rahat kurulması. Ve hedeflere daha hızlı yürünebilmesi.

 

Bazı teknikleri ile çok hızlı sonuçlar verecektir.  NEURO LİNGUSTIC PROGRAMİNG (NLP) kişisel gelişim alanında emek vermek isteyen pek çok kişinin mutlaka alet çantasında yer alması gereken bir araçtır. Ayrıca uzun yıllardır değiştirmek istediğimiz davranışların düzenler. Böylelikle de  sihirli etkileri olacaktır.  Bu bilim zihni daha yakından tanımak için bizlere geniş ufaklar açacaktır.

NLP nedir makalesini beğendiyseniz videolarıma da göz atın

İnstagram kanalımın takibi için tıklayın

Youtube kanalımın takibi için tıklayın

 

M.GÖKTÜRK TURUNÇ

EĞİTMEN/DANIŞMAN

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

https://gokturkturunc.com/wp-content/uploads/2022/01/logobeyaz.png

Sosyal Medyada takip edin

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.

Göktürk Turunç tüm hakları saklıdır.